top of page
חאן-ארנבה.jpg

בתמונה - אני (שני מימין), יצחק מינה (במרכז התמונה) וצדוק אהרון (השמאלי ביותר) בוחנים את המפה

"מפת ציר הדמים-חאן ארנבה"

10.10.73 מלחמת יום הכיפורים, ימים ספורים לאחר פלישת הסורים לרמת הגולן. שימשתי אז בדרגת רב-סרן כסגן מרחב צפון , בפיקודו של סא"ל יושע בר תקוה ז"ל. הייתי מופקד על הצבת חוקרי היחידה 154 דאז, כחוקרי שבויים לעזרת יחידות צה"ל הנלחמות ברמה, על הקמת מכלאת שבויים בביריה בצפת ועל חקירות טייסים סוריים שנפלו בשבי בימי הלחימה הראשונים....

מפת ציר הדמים

"מפת ציר הדמים-חאן ארנבה"

10.10.73

10.10.73 מלחמת יום הכיפורים, ימים ספורים לאחר פלישת הסורים לרמת הגולן. שימשתי אז בדרגת רב-סרן כסגן מרחב צפון , בפיקודו של סא"ל יושע בר תקוה ז"ל. הייתי מופקד על הצבת חוקרי היחידה 154 דאז, כחוקרי שבויים לעזרת יחידות צה"ל הנלחמות ברמה, על הקמת מכלאת שבויים בביריה בצפת ועל חקירות טייסים סוריים שנפלו בשבי בימי הלחימה הראשונים. 
במכלאה הפיקודית בביריה החלו להצטבר עשרות שבויים סוריים. נרתמנו כולנו לחקירתם. מפקד המכלאה רס"ן צדוק אהרון הגיע אלי עם מפה גדולה מצופה ניילון. על המפה היו סימנים אוטנטיים צבאיים ואילו על כיסוי הניילון נוספו סימנים לא ברורים ולא מוכרים לנו. המפה הובאה למפקדת המרחב בצפת לצורך פיענוחה. גויסו לשם כך כל המומחים שנותרו במרחב ולא צוותו ליחדות בשטח. בין  המומחים לזיהוי המפה היה גם רס"ר יצחק  מינה ז"ל, ששימש אצלנו כמתרגם ערביסט ומומחה בזיהוי סימנים טקטיים של הצבא הסורי. פרשנו את המפה (ראה תמונה) וניסינו לפענח את הסימנים הלא מוכרים שעל כיסוי המפה. במפה היה מסומן אזור מסוים ברמת הגולן שדרכו פרצו הסורים ב-6.10 לתוך רמת הגולן. האזור המסומן במפה נקרא חאן ארנבה-ציר  שהיה מוכר למודיעין ואג"ם פיקוד צפון, אך לא הצלחנו לפענח את פשר הסימנים החדשים של הניילון של המפה.
הבאתי לידיעת סא"ל אורי שמחוני, קצין האג"ם בפיקוד צפון דאז, על מפה יוצאת דופן שבידינו ואולי עשויה לתרום להערכות כוחותינו באזור רמת הגולן. סא"ל שמחוני היה טרוד מעל הראש בהכנת מתקפת הנגד של כוחותינו ברמת הגולן, אך גילוי המפה סקרן אותו והוא ביקש שנעשה כל מאמץ לאתר מי עומד מאחורי המפה, כי האזור הזה חשוב לתוכניות של צה"ל להמשך הלחימה.

שש אחר הצהרים

חזרנו לחקור את המפה ביתר נחישות. בתחתית המפה האורגינלית נכתב שמו של קצין סורי ודרגתו. ביקשתי להביא את הסמל שהמפה נמצאה בכליו לחקירה יסודית. הסמל הובא ממכלאת השבויים בביריה ולאחר חקירה הודה שהמפה כלל לא שייכת לו והעביר אותה אליו קצין סורי שנלקח אף הוא בשבי, מבלי שיסביר לו את פשר מסירתה. הסמל סיפר כי הקצין הסורי בדרגת רס"ן שהעביר לו את המפה שימש כקצין השלישות בחטיבה. הסקנו מיד כי הקצין ניסה כפי הנראה להסתיר את זהותו במסירת המפה לדרג זוטר יותר, קרי לסמל, עם נפילתם בשבי. עם הממצאים האלה  מיהרתי שוב לסא"ל שמחוני , הסברתי לו שסיפור המפה שעליה חתום קצין השלישות לא נראה לי. אני מבקש להגיע מיד למחנה השבויים בעתלית ולמצוא את הקצין הסורי ששמו כתוב על המפה. בעודי שם הבחנתי בהמולה ופעילות כוחות צה"ל לקראת היציאה לפריצת קווי הסורים ברמה.
לאור תכיפות המצב קצין האג"ם אירגן לי מסוק כונן וצירף אלי קצין נוסף לפעילות. נחתנו תוך זמן קצר בעתלית. הקצין השבוי אותר מיד ונלקח לחקירה במקום. הוא היה בעל מבנה גוף אתלטי, שיער  ועיניים  בהירים, בהחלט לא התאים  לדימוי שהלביש על עצמו כקצין שלישות זוטר. הוא לא שיתף איתנו פעולה והחלטנו להעלות אותו למסוק איתנו בחזרה, לחקירה בפיקוד בביריה. החקירה הייתה קשה ואינטנסיבית והופרעה מידי פעם בטלפונים מקצין האג"ם שציפה בקוצר רוח לשבירת הקצין הסורי וגילוי סימני הניילון המוצפנים על המפה.

שעת חצות

נודע לנו שאוגדה 36 מתכננת התקפת נגד ברמת הגולן כדי לפרוץ לתוך סוריה. טלפונים בהולים הבהירו לנו עוד ועוד את חשיבות פענוח המפה, שכן אחת הפריצות עמדה להיערך דרך ציר חאן ארנבה, אותו הציר דרכו נכנסו הסורים לרמת הגולן בימים הראשון והשני למלחמה. מאחר והמפה ציינה בפירוש סימנים לא מוכרים, הבנו עוד יותר את חשיבות הפיענוח המיידי המהיר של הסימנים הלא מוכרים על הניילון.
החלטתי שאין ברירה ועלי ללחוץ עוד יותר על הקצין הסורי שעדין עמד בגרסתו שהוא בסך הכול שליש  זוטר, ואינו מכיר את הסימנים על הניילון הזה.  שאלתי אותו מדוע הוא חתום על המפה עצמה והוא השיב כי המפה מציינת את הערכות הכוחות הסוריים שלפני המלחמה ואת הסימנים על הניילון אינו מכיר ולא יודע מי סימן.

0200 לפנות בוקר

המתח בחקירה  היה בשיאו. הקצין הסורי קלט שאין לו ברירה אלא לשתף פעולה כדי להציל את עצמו. הוא נשבר והודה בבכי כי איננו קצין השלישות אלא קצין אגף המבצעים של החטיבה הסורית שפרצה לרמת הגולן. התמונה החלה להתבהר מיד. התברר כי לאחר כניסת הכוחות הסוריים לתוך הרמה, הם הניחו שצה"ל ינסה לפרוץ דרך הציר שהם נכנסו דרכו לרמת הגולן, מתוך הנחה שהציר פנוי והשטח נקי לחדור לסוריה דרכו.
התברר מחקירתו שלאחר שהכוחות הסוריים פלשו לתוך רמת הגולן הוטל על הנחקר שלנו לסגור את הציר ולהפוך אותו למלכודת פתאים ולגיא הריגה לכוחות צה"ל שיכנסו דרך הציר מתוך הנחה מוטעית שהציר נקי. אז התבהרה תמונת הסימנים המוצפנים על הניילון במלואה. הם סימנו מערך נ.ט בכניסה לציר שכלל טנקים מחופרים, תותחי נ.ט, מיקוש צפוף נגד טנקים ומיקוש נגד אדם ומתקני חומר נפץ שהיו אמורים לחסום את הציר עם פיצוצם.

0400 לפנות בוקר

רצתי עם תוצאות פענוח המפה בבהילות לפיקוד שתכנן את ההתקפה בשעה הזאת. בעקבות הממצאים הוחלט לדחותה בשלוש שעות עד שילמדו את השטח הממוקש. אולם מסתבר שפיקוד המטכ"ל חשב אחרת ולחץ לבצע את ההתקפה בשעה ארבע לפנות בוקר. הכוחות שנקבעו לפרוץ בשעת השין היו גדוד הסיור 134 של אוגדה 36 בפיקודו של סא"ל חנני תבור ומאחוריו גדוד שריון נוסף של החטיבה. בדוח המודיעין שנמסר למג"ד גדוד הסיור נאמר שאין כל ידיעות שכוחות של סורים נמצאים בציר הכניסה והיא תהיה קלה יחסית. 
בשל הקדמת שעת השין לפריצת הכוחות ,החומר המודיעיני שנלקח מחקירת הקצין הסורי על מלכודת המוות שהוכנה לגדוד הסיור לא הגיע לידיעת הכוחות בשטח. התוצאות היו הרות אסון. גדוד הסיור נע עם 24 טנקים לתוך המלכודת. 12 טנקיסטים נהרגו 19 טנקים הושמדו ועוד מספר רב של פצועים, כבר בכניסה ובפועל כוח הגדוד שהיה מיועד לפריצה לסוריה נוטרל לחלוטין. גדוד השריון השני-196 מזלו לא שפר עליו בהרבה. הוא גילה כי הסורים לא רק שאינם שבורים והדרך בציר תהיה קלה לסוריה, אלא שהסורים ממתינים לגדוד מחופרים היטב במערכים שהוכנו קודם לכן מתוך מגמה לפגוע בכוח ישראלי שינסה להיכנס. 30 טנקים נפגעו בזה אחר זה, החטיבה ספגה 12 הרוגים ו-50 פצועים. 
רצון ההחלטה המטכלית להקדים את התקפת הנגד בשלוש שעות הביאו לאסון כבד. הקרב שנשכח הביא באופן טבעי להשכחת ההישג של פיקוד צפון ושל בר תקוה ואנוכי מפקדי יחידת 154 בצפון לפיענוח המפה שיכלה לשנות את תוצאות הקרב הנורא בחאן ארנבה. לו החומר המודיעיני שלנו היה מגיע בעוד מועד היה יכול להפוך את קרב הגבורה של השריונאים למשהו אחר וכמובן עם פחות אבדות בנפש. הרצון של המטכ"ל להתעלם מאסון חאן ארנבה והעדפה לעצום עיניים מול התרעות מודיעיניות הרות גורל שאבדו בדרך ויכלו להציל חיים הובילו לתוצאה עגומה שלא נלמדה ותגבה את מחיר  הדמים בעתיד שוב. התסכול שליווה אותנו- קציני היחידה השותפים לפענוח המפה, ילווה אותנו  תמיד.

bottom of page