top of page
מלפפונים-חמוצים.jpg

מלפפונים בשלים !

"מלפפונים חמוצים
בימי קורונה" 

שנת 2020. אנחנו בתוך בהלה עולמית. מגיפה ושמה קורונה פרצה לעולם. נאלצנו להסתגר בבית ולהתנתק מהילדים והנכדים הגרים מולנו. לא היינו מורגלים למצב החדש. להיות סגורים בין 4 קירות. לא להיפגש עם המשפחה שלנו, עם החברים. הלך החופש...

מלפפונים

"מלפפונים חמוצים
בימי קורונה"

המלפפונים של רחל

שנת 2020. אנחנו בתוך בהלה עולמית. מגיפה ושמה קורונה פרצה לעולם. נאלצנו להסתגר בבית ולהתנתק מהילדים והנכדים הגרים מולנו. לא היינו מורגלים למצב החדש. להיות סגורים בין 4 קירות. לא להיפגש עם המשפחה שלנו, עם החברים. הלך החופש. 
החלטנו שלא להיבהל ודווקא להתמודד עם המצב המפחיד שנכפה עלינו.
הכנו "סדר יום קורונה". הוא כלל שיפוצים בתוך הבית והחצר שדחינו במשך זמן רב. בזמן הפנוי הזה התנפלנו על עשרות המעטפות שהכילו תמונות שצברנו עם השנים ולא הכנסנו לאלבומים ולמחשב. החלטתי להתרכז יותר בתחביב שלי בישול והחמצת מלפפונים.

סודות מקצועיים

האמת היא שהמומחית מס' אחת להחמצת מלפפונים במשפחתנו ,הייתה אמי רחל. כדי להחמיץ מלפפונים היו לה כמה תנאים ושיטה ייחודית. המלפפונים היו צריכים להיות גידול שדה, מה שמכונה בשפת הרחוב "מלפפונים בלאדי". אלו הם מלפפונים קטנים ונוקשים בצבע ירוק עז. היה לה הסכם עם הירקן בשוק ואדי ניסנאס בחיפה. הוא נהג להודיע לה לבוא ולקחת את המלפפונים בלאדי כשהגיעו לשוק מיד עם קטיפתם בשדה. אנחנו, בני הבית, היינו תמהים מה פשר איסוף בקבוקי השתייה הגדולים  הריקים ואחסונם במזווה. התעלומה נפתרה כאשר הגיע משלוח המלפפונים. כל מלפפון היה צריך להשתחל פנימה. מלפפון שלא עבר את פתח פי הבקבוק הצר הפך לסלט.
גם המלחת המים להחמצה הייתה סוד כמוס של אימא. היא נהגה לקחת סיר רחב ממדים ולמלא אותו במי ברז. בתחתית הסיר הניחה ביצה. הביצה שקעה מיד בתוך המים. במקביל הכינה תערובת של מי מלח שהמיסה במים חמים ושפכה אותם לתוך הסיר עד שהביצה התרוממה והחלה לצוף. זה היה אות וסימן שכמות המלח להחמצה נכונה ומדויקת.  אז הגיע תורם של המלפפונים הנבחרים  ואחריהם תבלינים וירק שכללו ,עלי דפנה, שמיר, שיני שום, גרגרי פלפל שחור ופלפלים חריפים אדומים קטנים. לבסוף נטלה משפך קטן ויצקה לתוך בקבוקי הפלסטיק את מי המלח שהכינה. את הבקבוקים דאגה לאטום בפקקים ולהשאירם במזווה עד שצבע המלפפונים בתוכם הפך מירוק כהה לירוק בהיר. כל המשפחה, החברים, השכנים נהנו מהמלפפונים החמוצים של סבתא רחל, גם הרופאים והאחיות בבית החולים , שם התנדבה לשרת עד סוף חייה.
לא הצלחנו לחקות את אופן החמצת המלפפונים שלה. למי יש סבלנות להשחיל מלפפונים לתוך בקבוקי קולה או מיץ. אמי שמרה את הסוד ואהבה לראות את המבטים התמהים לפשר המלפפונים שצמחו בתוך בקבוקי פלסטיק שהעניקה. 

המרכיב הסודי

בימי הקורונה החלטתי לנסות ולחקות את שיטת ההחמצה שלה. דאגתי לקבל מהירקן את מלפפוני הבלאדי. עשיתי את תהליך הביצה וההמלחה, התבלינים והירק כנדרש והמתנתי לתוצאות.  כשהשתנה צבע המלפפונים מירוק כהה לבהיר פתחתי את הצנצנת הגדולה שהכילה עשרות מלפפונים. טעמם היה סביר אבל הם יצאו רכים מדי. לא הצלחתי לפענח את סוד השיטה של אמי והמלפפונים הקשים שלה. הסוד התגלה לי במפתיע. רופא השיניים שלי, מלך המחמיצים בשיטה הרומנית שמע ממני על הבעיה. " תוסיף כוסית וודקה". חשבתי שהוא מתבדח איתי, אבל החלטתי לנסות. הצנצנת הבאה הכילה כוסית וודקה בטרם נאטמה. פתחנו אותה כעבור שבוע וראה זה פלא, כמו שנאמר, כל המלפפונים היו קשים-קריספיים. כל נגיסה השמיעה רעש של טעים טעים. לא גילתי את סוד הוודקה לבני הבית  והתעמקתי בהחמצת מלפפונים בנוסח סבתא רחל שהדרישה להם גברה והלכה בימי הקורונה הארוכים.
המלפפונים החמוצים בימי הקורונה שיפרו את המצב.  הבידוד מהעולם החיצון הפך נסבל. וגם, תסלח לי אמי היקרה, מנוחתה עדן, במו אוזני שמעתי מהמשפחה והחברים שהמלפפונים שלי מנצחים...

bottom of page