top of page
WithTedKenndy.jpg

"הוזמנתי ללשכתו  של הסנטור טד קנדי" 

שנת 1985. התבקשתי להתייצב בראש משלחת נכי צה"ל לנסיעה לפיטסבורג, ארה"ב. היינו שמונה עשר נכי צה"ל במשלחת בדרכנו לשם. הקהילות היהודיות בארה"ב, קנדה ואירופה נהגו להזמין משלחות נכי צה"ל לשהייה אצלם במשך שלושה שבועות ...

טד קנדי

"הוזמנתי ללשכתו של הסנטור טד קנדי"

המשלחת

שנת 1985. התבקשתי להתייצב בראש משלחת נכי צה"ל לנסיעה לפיטסבורג, ארה"ב. היינו שמונה עשר נכי צה"ל במשלחת בדרכנו לשם. 
הקהילות היהודיות בארה"ב, קנדה ואירופה נהגו להזמין משלחות נכי צה"ל לשהייה אצלם במשך שלושה שבועות . הנכים התארחו בבתיהם  כשכל משפחה נלחמת על הזכות  לארח ישראלי בביתה, בחום ואהבה. האירוח נוהל באופן מאורגן היטב  על ידי ראשי הקהילה היהודית ובתאום עם המשפחות המארחות. הוא כלל שהות בבתי המארחים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ובאתרי התיירות המקומיים, מסעדות יוקרה, הצגות נבחרות ומשחקי הבייסבול  המפורסמים וכמובן ביקור בבתי הכנסת.
ביקור אחד נחרט בזיכרוני היטב. יצאנו מפיטסבורג לכיוון וושינגטון הבירה. הנסיעה לשם באוטובוס, ארכה שעות ארוכות והשהות הממושכת בנסיעה, הפכה אותנו לחבורה מלוכדת על טיפוסיה השונים והמורכבים בשל הנכויות. הבאתי איתי מהארץ קלטות של חבורת הגבעטרון  ויהורם גאון, ודאגנו להשרות אווירה של בית בעזרתם, גם מארחינו חשו היטב את ניחוח האווירה הישראלית והצטרפו לשירה. 
הגענו לוושינגטון נרגשים לקראת התוכנית שהכינו לנו המארחים והיא כללה:  הנחת זר על מצבת החייל האלמוני ועל קברו של ג'ון קנדי, בבית הקברות הלאומי בארלינגטון,  סיור בבית הלבן ובפרלמנט כשחיילי מרינס על מדיהם הססגוניים, מלווים אותנו בממלכתיות מרגשת האופיינית לאמריקנים. 

טד קנדי

הביקור בפרלמנט היה גולת הכותרת של האירוח. הוא כלל סיור מודרך באגפים המפורסמים ולסיום ארוחה משותפת בחדר האוכל המפואר שם. בעודנו מסיירים בבניין המרשים הבחנו בדמות מוכרת. " הנה טד קנדי, אחיו של הנשיא, נשמעו קריאות בינינו, התרגשנו לראות את הסנטור המפורסם שזה עתה ביקרנו בקברו של אחיו ג'ון קנדי, נשיא ארה"ב שנרצח. טד קנדי הבחין בנו, אוחזים בידינו דגלונים של ישראל וארה"ב, ניגש אלינו  ובחיוך רחב שאל:" איזו משלחת אתם?" מבטי החברים הופנו אלי, הייתי נבוך ונרגש כשהשבתי:" אנחנו מישראל, חבורת קצינים וחיילים פצועי מלחמות ישראל ובאנו לביקור בקהילות היהודיות בפיטסבורג, הגענו לכאן מטקס הנחת הזרים בבית העלמין בארלינגטון, שם גם הנחנו זר על מצבת נשיא ארה"ב  ג'ון קנדי" השבתי ברשמיות טקסית ככל יכולתי.

"אני שמח לפגוש אתכם ואשמח מאד לדבר אתך, ראש המשלחת בלשכתי, לשיחה קצרה", אמר והזמין אותי להתלוות אליו כששאר חברי המשלחת ממשיכים בסיור  המודרך.
על קירות לשכת הסנטור התנוססו תמונות של כל בני שבט קנדי לדורותיהם. הוא התיישב על כסאו מאחורי שולחן עבודה מעץ גולף  והציע לי את הכיסא מולו.

הסברה במיטבה

מיותר לציין שהייתי נרגש  ונבוך מאוד מן הפגישה הלא צפויה ומה הוא מצפה ממני. "ספר לי קצת על עצמך, מה דרגתך, מאיזה חייל ואיפה נפגעת?" סיפרתי לו בקצרה על שירותי בצנחנים, בשירות  ובמודיעין ועל פציעתי במלחמת יום כיפור. הסנטור סיפר לי שהוא בדרכו לישיבה בוועדת הסנט כדי לדון בין השאר על אישור תקציב בטחוני לישראל. " האם תוכל לענות לי על מספר שאלות בעניין זה?" שאל. " אינני האדם המוסמך להשיב על שאלות אלה, אבל אענה כמיטב יכולתי והבנתי" השבתי לו ובליבי ברכתי על התעניינותי הרבה בנושא שאפשרה לי להשיב לו כנדרש. הוא התעניין לדעת האם ישראל מקבלת כראוי את הסיוע האמריקני על כל מרכיביו, וכיצד מגיבים  על כך בציבור הישראלי. התחמקתי מתשובות פוליטיות אבל השבתי כמיטב יכולתי כישראלי, איש צבא שאיננו פוליטיקאי. הוא אהב דווקא את הגישה הזאת והמפגש הקצר שהיה צפוי להסתיים תוך מספר דקות, הפך לארוך יותר ונמשך כמחצית השעה.
חברי למשלחת החלו להתעניין מה קורה שם ואחד החברים נשלח לבדוק מה איתי, מאחר ובאותו הזמן לא הייתי בקו הבריאות. כשנכנס פנימה וראה אותנו משוחחים בעניין רב, הצטרף לשיחה וגם לתמונה למזכרת עם הסנטור. כשנפרדנו בלחיצות ידיים לבביות הוא שאל:" האם אני יכול לסייע במשהו?" "כן, השבתי לו, " אודה לך אם תכבד אותנו בתמונה משותפת של כל חברי למשלחת?". טד הסכים בחיוך רחב ואז נדחפנו כל חברי המשלחת ללשכתו לתמונה משותפת. בטרם יצא לוועדה, הוא פנה אלי שוב:" תודה רבה, שיחתנו הבהירה לי מספר נקודות חשובות לקראת הדיון כעת בוועדה". 
למען האמת, יצאתי מלשכתו בהרגשה טובה שאין מקריות בחיים, שלא במקרה נפגשנו, ואולי אפילו הפכתי שליח קטן למען מטרה עם מסר חשוב.

Ted2.jpg

המשלחת בתמונה משותפת עם טד קנדי - אני עומד שני מצד שמאל

bottom of page